ATRAKCJE REGIONU
http://turystyka.gazeta.pl/
http://www.murciaciudad.com/
http://www.ayto-cartagena.es/
http://torreviejafiestas.com/
http://www.alicante.es/
LA MANGA DEL MAR MENOR różni się od innych regionów hiszpańskich większą ilością dni słonecznych -315 w roku. W styczniu i lutym temperatury nie spadają poniżej 15st.C, a często przekraczają 20st.C
Kąpać się można już od połowy marca do połowy grudnia. Jest to najpiękniejsze i najciekawsze wybrzeże w Hiszpanii. Tutaj też Morze Śródziemne jest najcieplejsze ponieważ nie docierają zimne prądy z oceanu.
Region ten został określony w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia jako posiadający jeden z najlepszych pod względem właściwości zdrowotnych klimatów na świecie oraz najlepsze z możliwych środowisko i polecane jako miejsce idealne dla kuracji leczniczych.
Za czystość plaż i wody wybrzeże zostało odznaczone przez Unię Europejską "Niebieską Flagą”
Mar Menor oferuje odwiedzającym największy w Europie, znajdujący się na otwartym powietrzu, obszar terapii błotami.
Błota są łatwo wchłanialne. Zwiększają zdolności skóry do wchłaniania minerałów oraz stymulują leczenie problemów z kośćmi. Zaleca się ich stosowanie przy problemach ze skórą, reumatyzmem, infekcjach gardła, rehabilitacji i innych.
Ponadto warto skorzystać z zabiegów słonymi wodami, które poprawiają urodę, relaksują, usuwają cellulitis i odstresowują.
Skupienie nasycenia solą w układzie z odpowiednimi temperaturami wytworzyło mikroklimat, który jest polecany przez wyspecjalizowanych w danej dziedzinie lekarzy jako obszar o właściwościach zdrowotnych, które wpływają korzystnie na choroby serca, a jego praktyczne działanie można porównać do zabiegów reumatologicznych i leczących choroby oskrzeli. Pomocnie mogą działać kąpiele w tzw. mule solnym, – które są doskonałą terapią dla ludzi cierpiących na artretyzm i choroby dermatologiczne.
MAR MENOR jest morzem płytkim i dlatego jest rajem dla pływających i uprawiających sporty wodne. Jest to doskonałe miejsce do nauki. Jako płytki akwen jest bardzo bezpieczny dla dzieci a temperatura wody w sezonie letnim przekracza 30 stopni. Z tego powodu La Manga jest ulubioną miejscowością rodzin z małymi dziećmi.
W okolicy jest mnóstwo rozrywek dla dzieci: placów zabaw oraz parków tematycznych
Ponadto wzdłuż całej miejscowości usytuowane są puby, kluby nocne, kawiarnie, restauracje, centra handlowe, ośrodki rekreacyjne i piękne promenady.
Po drugiej stronie zatoki możemy spędzić czas w dużej galerii handlowej z kinem i wieloma sklepami DOS MARES http://www.centrodosmares.com/
MIASTA
Będąc na półwyspie La Manga warto odwiedzić jedno z 7 Miast Świętych, a mianowicie Caravaca de la Cruz z Sanktuarium, gdzie znajduje się słynna relikwia z drewnem z krzyża Jezusa zwana Krzyżem z Caravaca de la Cruz.
Legenda opowiada, jak to w 232 roku gdy pewien duchowny stwierdził, że nie może odprawić mszy, bo nie ma krzyża, dwóch aniołów mu krzyż przyniosło.
Prawda jednak jest bardziej prozaiczna -to wracający z wyprawy krzyżowej Templariusze przywieźli drzazgi z Jezusowego krzyża w mającym kształt dwuramiennego krzyża relikwiarzu.
Miniaturowe krzyżyki można kupić wszędzie, podobnie jak opatrzone jego wizerunkami "święte" wino i lokalne słodycze zwane yemas (kulki z kandyzowanego żółtka jajka, obtoczone w karmelu lub czekoladzie).
Warto też wiedzieć, że na turystów czekają wspaniałe i liczne fiesty, a największe z nich z nich trwają od 1 do 5 maja i obejmują m.in. Caballos del Vino (także na liście UNESCO).
Głównym wydarzeniem tego święta są wyścigi pięknie udekorowanych koni, wraz z którymi pędzi po bokach czterech mężczyzn. Są trzy konkursy: 1 maja nagradza się urodę wierzchowca, 2 maja trwa rywalizacja, kto pierwszy pokona wyznaczoną trasę (biegnie się pod górę), zaś 3 maja liczą się ozdoby konia. Nagrodą jest satysfakcja i sława.
Polecamy również Cartagenę, gdzie oprócz wielu ciekawych zabytków znajduja się pozostałości amfiteatru rzymskiego, a także zachowany fragment muru punickiego z III w p.n.e. Godne obejrzenia są znajdujące się dziś na liście UNESCO jaskinie z prehistorycznymi malowidłami.
Sercem miasta jest prowadzący do ratusza deptak wzdłuż Calle Mayor. W porcie polecamy obejrzeć najprawdziwszy prototyp łodzi podwodnej i dużo pięknych jachtów.
Najładniejsza panorama roztacza się z twierdzy Castillo de la Concepcion. Muzeum w dawnym forcie wyjaśnia zawiłości tutejszej historii.
Szczególnie warto przyjechać do Kartageny w połowie września, kiedy to odbywa się fiesta "Kartageńczycy i Rzymianie". W wielkich widowiskach plenerowych udział bierze ponad 5,5 tys. ludzi wcielających się albo w jedną, albo drugą nację.
Największe miasto regionu, a zarazem stolica, to prawie 400-tysięczna Murcia.
Dawniej słynęła ona z tkactwa jedwabi, a pozostałością tych tradycji są liczne drzewa morwowe potrzebne do hodowli jedwabników. Jeśli w rodzinie rodziła się dziewczynka, ojciec sadził morwę.
Najbardziej turystyczne miejsce to jednak pochodząca z XIV wieku katedra. W jej wnętrzu zobaczymy m.in. sarkofag hiszpańskiego króla Alfonsa Mądrego.
Warto przyjść w okolice katedry wieczorem - jej fasada jest wówczas ładnie podświetlona, natomiast na placyku często udaje się trafić na nastrojowe koncerty.
Wśród muzeów najważniejsze jest Museo Salzillo, związane z twórczością pochodzącego z Murcji słynnego rzeźbiarza Francisco Salzillo. Spośród 1800 jego prac wyeksponowano przede wszystkim terakotowe figurki z bożonarodzeniowej szopki oraz wielkie pasos, czyli rzeźby noszone podczas wielkanocnej procesji.
Elche leży około 20 km od wybrzeża i ok. 20km od Punta Prima. Elche to przede wszystkim słynne lasy palmowe, zasadzone jeszcze przez Maurów, które okalają miasto pierścieniem. Do tej pory jest to jeden z głównych gałęzi przemysłu miasta. Z osobników żeńskich otrzymywane są daktyle, natomiast „mężczyźni” dają swoje liście na amulety przeciwko burzom oraz do palm podczas Niedzieli Palmowej.
Najładniejsze drzewa rosną w specjalnie uprawianym Huerto del Cura. Będąc w okolicy koniecznie trzeba zobaczyć las palmowy - to prawdziwa rzadkość w Europie.
Wiele niezapomnianych przeżyć może przynieść nam zwiedzanie Lorki. Główny plac to Plaza de Espana, gdzie stoi ratusz z barakową fasadą, pałac sądu i wielka kolegiata pw. św. Patryka. Jest też kran, na który z grona turystów mało kto zwraca uwagę. Wodę do tego kranu doprowadzono przed wiekami z pobliskiego Źródła Zakochanych dla upamiętnienia pary nieszczęśliwych kochanków, których rodzice nie zgodzili się na ślub. Ona była katoliczką, on muzułmaninem. Zrozpaczeni młodzi wdrapali się na najwyższą w okolicy górę, rzucili w przepaść, a tam, gdzie upadły ich ciała, wytrysnęło źródełko.
Jeśli chcemy, by nasza miłość trwała wiecznie, koniecznie powinniśmy napić się tej wody!
Najciekawsze historie Lorki wiążą się jednak z Białymi i Niebieskimi, czyli bractwami, które choć istnieją przez cały rok, uaktywniają się zwłaszcza podczas Wielkanocy. Każde z bractw organizuje procesję, prześcigając się przy tym w wymyślnych kostiumach.
Przynależność do bractw jest bardzo istotna. Jeśli małżonkowie nie mają pod tym względem wspólnych poglądów, podczas Wielkiego Tygodnia przechodzą w stan separacji, zaś wśród znajomych jest to powód do chwilowego nieprzyznawania się do siebie. Bractwa mają swoje własne hymny, symbole, miejsca spotkań. Kolegiata św. Patyka zarezerwowana jest dla Białych, natomiast kościół św. Franciszka - dla Niebieskich (nie ma tam żadnych białych kwiatów!).
W okolicach Lorki znajduje się Sierra Espuna, najwyższa góra Murcji (1585 m). Wędrując po górskich szlakach można tu spotkać studnie śnieżne. Głębokie na kilkanaście metrów, w dawnych czasach służyły do przechowywania zbieranego zimą śniegu, służącego potem jako substytut lodówki.
Alicante słynie ze swego pięknego nadmorskiego bulwaru, strojnego w drzewa palmowe wokół którego znajduje się mnóstwo knajpek, restauracji i sklepików. Jest to urocze miasteczko, z górującą nad nim starożytną twierdzą Castillo de Santa Barbara. Mówi się o niej jako o wizytówce miasta i jednej z największych fortec Hiszpanii położonej na skalistych zboczach góry Benacantil. Z jej murów rozciąga się najwspanialszy widok na miasto i port. XIX wieczna fortyfikacja Castillo de San Fernando jest niejako kontynuacją twierdzy, położoną na sąsiednim wzgórzu Tossal. Rozciąga się stamtąd widok na plażę San Juan, główne kąpielisko miasta, znajdujące się tuż koło portu jachtowego. Jej piasek wygrzewa setki spragnionych słonecznych kąpieli turystów i mieszkańców.
Jedną z głównych atrakcji miasta jest kościół Najświętszej Marii Panny (Iglesia da Santa Maria), zbudowany w stylu gotyckim między XIV a XVI wiekiem. Wewnątrz znajdują się dzieła sztuki sakralnej datowane na XV wiek oraz niespotykane w połączeniu z gotykiem, barokowo zdobione nawy. Godny obejrzenia jest też ratusz miejski zwany przez mieszkańców Ayuntamiento. Ta wspaniała barokowa budowla posiada dwie bliźniacze wieże wysokie na 35 metrów. W jego wnętrzu znajdują się bogato zdobione komnaty i kaplica.
Alicante jako najciekawsze miasto wybrzeża, musi dbać o swoją reputację, organizuje więc wiele różnorodnych form rozrywki.
Wśród nich liczne koncerty, zabawy i festyny uliczne, które odbywają się tu praktycznie przez cały rok.